Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα (2012-13): «Ο Γυπαετός των Λασιθιώτικων Βουνών»

Υπεύθυνοι Καθηγητές : Ανθούλα Μαργιόλα (ΠΕ02), συντονίστρια - Αρετή Βουράκη(ΠΕ05)

Μαθητές: Β' - Γ' τάξη γυμνασίου

Το περιβαλλοντικό πρόγραμμα έχει σκοπό να ευαισθητοποιήσει και να φέρει στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος των μαθητών αλλά και της τοπικής κοινωνίας το μεγάλο άρχοντα των κρητικών βουνών, τον Γυπαετό. Η ιδιομορφία των απόκρημνων όγκων των Λασιθιώτικων βουνών και το ιδιαίτερο μικροκλίμα της περιοχής έχουν συντελέσει, ώστε αυτό το υπερήφανο πτηνό να βρίσκει εδώ προνομιακές συνθήκες διαβίωσης.

Στο πλαίσιο του προγράμματος, οι μαθητές συμμετείχαν σε εκπαιδευτική δράση με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας, (εισηγήτρια Πόπη Μπαξεβάνη) ενημερώθηκαν για τις καταστροφικές συνέπειες της αλόγιστης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων και πραγματοποίησαν εκδρομή για ορνιθοπαρατήρηση στο οροπέδιο του Νήσιμου (ορνιθολόγος Μιχάλης Δρετάκης).