Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα (2013-14): «Εγκατάσταση σεισμογράφου στο Οροπέδιο Λασιθίου»

Υπεύθυνοι Καθηγητές: Μαρία Ελευθερίου(ΠΕ04.01), συντονίστρια - Μάνος Πουλάκης (ΠΕ19)

Μαθητές: Α' - Β' τάξη Λυκείου

Στο σχολικό αυτό περιβαλλοντικό πρόγραμμα θα ασχοληθούμε με το φαινόμενο των σεισμών. Αρχικά θα εγκαταστήσουμε στο σχολείο το σεισμογράφο του Πανεπιστημίου του Stanford και με τους μαθητές θα μελετήσουμε μέσω ειδικού software του Πανεπιστημίου του Berkeley τους σεισμούς της Κρήτης αλλά και όλης της γης. Θα ερευνήσουμε μέσω διαδικτύου τους μεγαλύτερους σεισμούς στην παγκόσμια ιστορία και θα τους κατατάξουμε βάσει μεγέθους αλλά και επίκεντρου. Θα μελετήσουμε τα tsunamis. Θα επισκεφθούμε το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας το οποίο έχει σεισμική τράπεζα και ειδική έκθεση για τους σεισμούς. Θα φτιάξουμε σχέδιο διαφυγής σεισμών από το σχολείο μας και θα δημιουργήσουμε φυλλάδιο για τους κατοίκους του Οροπεδίου.Τέλος θα συγκεντρώσουμε όλα τα δεδομένα και στοιχεία της έρευνας μας σε μια παρουσίαση για το ευρύ κοινό.