Πολιτιστικό Πρόγραμμα (2015-16): "Αποτυπώνοντας Φυσικά και Τεχνητά Μνημεία στο Οροπέδιο Λασιθίου"

Πολιτιστικό πρόγραμμα 2015-16: "Αποτυπώνοντας Φυσικά και Τεχνητά Μνημεία στο Οροπέδιο Λασιθίου"

Υπεύθυνος καθηγητής: Θεοφάνης Χάσκος (ΠΕ02)

Μαθητές: Β Λυκείου

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 στο ΓΕΛ Τζερμιάδων υλοποιήθηκε πολιτιστικό πρόγραμμα φωτογραφίας με τίτλο "Αποτυπώνοντας Φυσικά Και Τεχνητά Μνημεία Στο Οροπέδιο Λασιθίου". Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 10 μαθητές της Β΄Λυκείου. Σκοπός του προγράμματος ήταν να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με την Τέχνη της φωτογραφίας καλλιεργώντας το αισθητικό τους κριτήριο. Επιχειρήθηκε να συνδεθεί το πρόγραμμα με τα μαθήματα της Έκφρασης Έκθεσης, της Λογοτεχνίας και της Φιλοσοφίας ιδιαίτερα σε ό,τι είχε να κάνει με τη συνειδητοποίηση της έννοιας του ωραίου και την καλλιέργεια της αισθητικής ως αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης ύπαρξης. Οι μαθητές προσέγγισαν βιωματικά την φωτογραφική Τέχνη αποτυπώνοντας τοπία και κτήρια του τόπου τους τα οποία προσέγγισαν με τη δική τους οπτική γωνία.

Δείτε την τελική υλοποίηση του προγράμματος: (Αρχείο pdf)