Πολιτιστικό πρόγραμμα (2012-13): «Αρχαία Ελληνικά Λιμάνια της Ν. Ιταλίας»

Υπεύθυνοι καθηγητές : Αρετή Βουράκη (ΠΕ05), συντονίστρια ? Ειρήνη Ανυφαντάκη (ΠΕ09) ? Μαρία Ελευθερίου (ΠΕ04) ? Μαρία Νεονάκη (ΠΕ02)

Μαθητές: Μεικτή ομάδα μαθητών/τριών Λυκείου Τζερμιάδων

Το πολιτιστικό πρόγραμμα επιχείρησε ένα οδοιπορικό με αφετηρία τα αρχαία ελληνικά λιμάνια της Ν. Ιταλίας και τελικό προορισμό τα ελληνόφωνα χωριά της GreciaSalentina και της Kalabria. Η έρευνα των μαθητών κινήθηκε πάνω σε τρεις άξονες : Ιστορία, γλώσσα και μουσική. Οι συναντήσεις με τα μέλη της ομάδας ήταν πάντα ένα ταξίδι. Ταξίδι του νου και της σκέψης που αποτέλεσε όμως μια καταπληκτική εμπειρία, γεμάτη εικόνες, μουσική και γνώση. Ένα οδοιπορικό που μας οδήγησε αναγκαστικά να διερωτηθούμε ποιοι επιτέλους είμαστε εμείς οι Έλληνες, ποια είναι η Ελλάδα, μέχρι που φτάνουν τα ίχνη του αρχαίου πολιτισμού της.