Πολιτιστικό πρόγραμμα (2014-15): «Ο γύρος του κόσμου σε μια σχολική χρονιά»

Υπεύθυνοι καθηγητές : Χριστίνα Τσιτιρίδου (ΠΕ02), συντονίστρια

Μαθητές: Α΄, Β', Γ' τάξη Γυμνασίου Τζερμιάδων

Με πολλή χαρά κι ενθουσιασμό ξεκινήσαμε τέλη Οκτωβρίου το πολιτιστικό πρόγραμμα ?Μουσεία και Μνημεία του κόσμου?. Ένα πρόγραμμα που έχει στόχο να φέρει σε επαφή τα παιδιά με την ιστορία και την αρχιτεκτονική παγκόσμιων μνημείων, με τα γνωστότερα μουσεία της ανθρωπότητας και με την αισθητική προσέγγιση διάσημων έργων τέχνης.

Οι μαθητές θα ταξιδέψουν σε διαφορετικούς τόπους μέσα στο χρόνο. Από την αρχαία Αθήνα έως το νησί του Πάσχα κι από την Αίγυπτο του Φαραώ έως το Ταζ Μαχάλ της μακρινής Ινδίας. Μια ?σκυταλοδρομία? ιδεών και εικόνων που θα ανοίξει ένα παράθυρο προς τον κόσμο για τους μαθητές του Γυμνασίου Τζερμιάδων και θα τους βοηθήσει να εκφράσουν ελεύθερα τις απόψεις τους προς τα έξω.

Η ιστορία ξεκινάει συνήθως με μια ερώτηση όπως: ?Τί αφήσαμε πίσω μας...;? . Ίσως όμως τελικά η σωστή ερώτηση να είναι: ?Τί μοιραζόμαστε μεταξύ μας...;?