ΔράσειςΝέαΠροβολή

Δράσεις με μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς για τις επικίνδυνες συμπεριφορές,  την παραβατικότητα και τη χρήση ουσιών από εφήβους

Την Παρασκευή 1 και την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 στο ΓΕΛ Τζερμιάδων έλαβαν χώρα τέσσερις δίωρες παρεμβάσεις προς τους μαθητές από την ομάδα του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ στο πλαίσιο του προγράμματος “Δράσεις ενάντια στις επικίνδυνες συμπεριφορές,  την παραβατικότητα και τη χρήση ουσιών από εφήβους. Παρέμβαση στο άτομο, την οικογένεια, το σχολείο, την κοινότητα” που υλοποιείται από το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας και Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ και χρηματοδοτείται από την Περιφέρεια Κρήτης, και στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας (δείτε και https://1lyk-tzerm.las.sch.gr/?p=502).

Οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε παρεμβάσεις σχετικές με:

• Ισότητα Φύλων
  • Παρενόχληση συνομηλίκων
  • Επικίνδυνη οδήγηση
  • Οπλοφορία και οπλοκατοχή
  • Σωματική και Σεξουαλική υγεία
  • Εξαρτήσεις

ενώ την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023 οι εκπαιδευτικοί του ΓΕΛ, αλλά και του Γυμνασίου Τζερμιάδων, συμμετείχαν σε βιωματική δράση (workshop) σχετικά με τα θέματα που τους απασχολούν (π.χ. εργασιακό άγχος, στρες κτλ).

Οι δράσεις συνεχίζονται με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, καθώς και με την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας του ΕΛΜΕΠΑ, η οποία δημιουργεί Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων και Σχολή Γονέων στο Δήμο Οροπεδίου Λασιθίου.