ΔράσειςΝέα

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

Η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 αποφασίστηκε να εορταστεί την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023, στο πλαίσιο εναρμόνισής της με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Σε αυτό το πλαίσιο, και σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Τζερμιάδων, το ΓΕΛ Τζερμιάδων αποφάσισε να πραγματοποιήσει πεζοπορία 7 περίπου χιλιομέτρων την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2023 στον Κάμπο του Οροπεδίου Λασιθίου, ξεκινώντας από τον λόφο Καζάρμα στο Τζερμιάδων (ΓΕΛ Τζερμιάδων) και φτάνοντας στον Άγιο Ιωάννη τον Ριγολόγο (Μεσοκαμπίτη) στον κάμπο, μετά από περίπου πεζοπορία 5 χιλιομέτρων.

IMG 20230927 085224
IMG 20230927 090115

Στο ειδυλλιακό τοπίο του Άγιου Ιωάννη, στον ευρύχωρο περίβολο και κάτω από μεγάλα δέντρα οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί ξεκουράστηκαν, δροσίστηκαν και πήραν το κολατσιό τους. Μετά από παραμονή μερικών ωρών, ενασχόληση με διάφορες δραστηριότητες, η πεζοπορία συνεχίστηκε για περίπου δύο (2) χιλιόμετρα μέχρι τον Άγιο Γεώργιο, όπου περίμενε τους/τις μαθητές/τριες το σχολικό τους λεωφορείο.