ΔράσειςΝέα

Ενημερωτική Δράση και άσκηση για την αντιμετώπιση των σεισμών

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2023 διοργανώθηκε επιμορφωτική δράση στο Γενικό Λύκειο Τζερμιάδων που στόχο είχε την ενημέρωση των μαθητών και των εκπαιδευτικών για την αντιμετώπιση των σεισμών.

Προσκεκλημένος ήταν ο κ. Δ. Κουλουγουσίδης, εκπαιδευτής Πρώτων Βοηθειών και υπεύθυνος της Ομάδας Διάσωσης του Αγίου Νικολάου, ο οποίος αρχικά μίλησε με τους εκπαιδευτικούς, ενώ σε δεύτερη φάση οι εκπαιδευτικοί ενημέρωσαν τους μαθητές, λαμβάνοντας υπόψη τον υφιστάμενο σχεδιασμό, όπως έχει αποτυπωθεί στο Μνημόνιο Ενεργειών Έκτακτων Αναγκών του σχολείου μας.

Ακολούθησε άσκηση στην οποία αντέδρασαν όλοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί άψογα, ενώ στο χώρο συγκέντρωσης επισημάνθηκαν μικρές λεπτομέρειες όπως αυτές παρατηρήθηκαν κατά τη διενέργεια της άσκησης.